Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Podmínky pro ledolezení
Těšme se za rok ;-) -
____________________________
Online
Hostí:44
Členů:0
Na této stránce:2
Členů: 1197, nejnovější: Olda
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

GRAN SASSO 2022
Petr, Sobota 22 října 2022 - 12:15:50 // Komentáře:18


Střední Itálii máme v merku už nějaký ten rok... trochu jsme se báli, aby splnila naše očekávání, a tak jsme zájezd stále odsouvali.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Až letos nás okolnosti přiměly k rozhodnutí... jedeme tam! Ve druhé půlce září jsme se tedy vypravili do neprobádaného terénu.  Naše cesta směřovala do centrální Itálie, do nejvyšších částí Apenin. Zde se rozkládá vápencové pohoří Gran Sasso, s vrcholy převyšujícími dva a půl kilometru... kdo by to zde čekal? A navíc s vrcholy, na které se už desítky let seriózně leze. Jižní část tohoto pohoří pak vytváří náhorní planinu, o které se píše jako o "italském Tibetu". No a když už dojedeme až sem, nesmíme vynechat pověstné Toskánsko, se svou neopakovatelnou krajinou a atmosférou.
 

Ale všechno popořadě.
 

Vyrážíme na noc, cesta je dlouhá, a tak si děláme další den zdravotní zastávku u moře, kde se ve 30 stupňových teplotách válíme u moře, couráme po okolních útesech a navštěvujeme večerní městečko. Už jsme ale myšlenkami v horách, co nás tam asi bude čekat? Je to jen kousek, a tak další den odpolko dorážíme zbytek cesty a z nadmořské výšky 0 se drápeme do sedla 1650m, které bude na několik dalších dní naší základnou.
 

První dojmy jsou pozitivní. Pěkné místo nad hranicí lesa, štěrkový parkáč na slepé cestě, ovce a pastevecké psi hned vedle. Výhledy zatím omezené, ale o to víc dramatické... všude kolem se převalují oblaka a scenérie se mění každou minutu. S přicházejícím podvečerem však mraky ubývají a před námi se otevírá pohled na severní panorama pohoří Gran Sasso.
 

gransasso002.jpg
 
 

V dalších dnech zde podnikáme túry, lezeme ferraty a samozřejmě i trochu toho opravdického lezení. Průvodce popisuje přes dvě stě vícedélkových výstupů na hlavní vrcholy Corno Grande, Corno Piccolo a Pizzo d´Intermésoli v různých obtížnostech. Převažují cesty lehčí, ale nejdete zde i třeba stosedmdesátimetrové 7c. Lezení v pevném vápenci, v krásně vrstvených stěnách a po úžasných pilířích, které oddělují dlouhé komíny a spáry. Místy to ani nepřipomíná horský vápenec, ale spíše nějaké slepencové skalní město. Některé cesty se dají proslanit k nástupu, u některých se musí dolézt lehčím terénem až na úplný vrchol, nebo hřeben a sejít pěšky. Panoramata jsou famózní a jelikož se pohoří zvedá z přímořských rovin, tak to ještě umocňuje jeho výšku. Nedaleká přítomnost Jadranu (je viditelný) a na druhé straně Středozemního moře pravděpodobně způsobuje tvorbu bohaté odpolední oblačnosti, která dotváří onu dramatickou atmosféru.
 

Pár fotek z lezení, ferratování a prostě z Gran Sassa:
 


 

 

 

u posledního štandu. na obzoru Jadran
 

 

 


 
Po pár dnech přejíždíme do jižní části pohoří. Označení "italský Tibet", si právem zaslouží. Krajina se úplně mění, mizí lesy a začínají převládat holé pláně, objevují se prastaré kamenné vesničky, z obrovské náhorní roviny vyrůstají malebné kopce, všude kolem pasoucí se stáda ovcí, koní a krav.

Dáváme zde jednu túru na kopec a prochajdu do momentálně vyschlé říční soutěsky. Nocleh na prázdném parkovišti.
 

 

 

 

 
 


 
V plánu je ještě Toskánsko, takže se přesouváme vnitrozemím trochu na sever. Vypínáme navigaci a podle mapy a intuice projíždíme po vedlejších silničkách i šotolinových polňačkách, abychom si užili toskánskou krajinu. Zvlněná krajina plná políček, vinic, cest lemovaných cypřišovými alejemi, vesnických usedlostí... příště by to ale chtělo na jaře, kdy je krajina barevnější. Nesmí chybět návštěva toskánské perly, města Sieny, se svým náměstím ve tvaru lastury (kulturní památka UNESCO)
 

město Siena
 


 
 


Navštěvujeme zde lezeckou oblast Monsummano, kousek od Florencie, s fotogenickým červeným vápencem a krásným lezením pro všechny výkonnostní lezce.


 

 

jeden zněkolika sektorů oblasti
 
 
 


A to je vše, co se dalo za 10 dní stihnout.
 

Petr a Káťa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...
- - - - -