Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Dan v 06 pro : 09:24
Úžasný!

[novinky] Pískoviště 2021
Napsal Jura v 08 lis : 09:00
Naprostá pecka :) :) :) :)


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
provoz sportovišť

Prosím, kdyby jste někdo nalezl prstýnek v HISu, kontaktujte správce, děkuji !!! Provoz sportovišť probíhá za dodržování opatření dle nařízení vlády ČR !!!
Online
Hostí:12
Členů:0
Na této stránce:2
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Lyskamm
Jarda, Středa 19 srpen 2020 - 21:18:14 // Komentáře:0


Pořád rádi vzpomínáme na výjezd na Monte Rosu před čtyřmi lety, a tak jsme se rozhodli to letos zopakovat. Jako cíl jsme si tentokrát vybrali Lyskamm.


 
 
Abychom se alespoň trochu aklimatizovali, tak máme v plánu vylézt po cestě v Rakousku severovýchodním hřebenem na Acherkogel (přes Maningkogel). Nástup od parkoviště u přehrady Längental je pohodový a trvá asi dvě hodiny. Před dvěma dny nasněžilo, ale kam posvítí sluníčko, sníh rychle mizí, takže je výstupový hřeben už v podstatě holý. Hezký žulový hřeben se dvěma dobře odjištěnými 4kovými místy nás asi po 2,5 hodinách dovádí na první z vrcholů – Maningkogel. Užíváme si oběd a výhledy do údolí, při pohledu na sestupovou cestu z Acherkogelu ale moc radost nemáme – je to sice dvojka, ale proslulá svojí nepříjemností, teď na ní k tomu ještě leží dost sněhu.

Rozhodujeme se, že výstup na Acherkogel raději nebudeme riskovat a slezeme jen do nejnižšího místa spojovacího hřebene, odkud slaníme po vlastním do sedla mezi oběma vrcholy a napojíme se na sestupovou cestu tam. Evidentně nejsme první, kdo ten nápad měl, a tak nemáme problém najít dobré místo na slanění. Potom ještě chvíli kloužeme z kopce ve sněhu mezi kameny a do sedla se dostáváme bez větších obtíží. Bohužel zbytek sestupové cesty je v mraku a tak je orientace poněkud složitá a kromě mužiků značení žádné. Ze začátku se nám daří držet stopu dobře a dostáváme se na poslední předstupeň. Podle mapy tušíme, že z něj stačí slézt a jsme na turistické. Těch posledních 100 výškových metrů nakonec slézáme asi hodinu a půl, protože mužici jsou postavení všude, ale většina cest končí u skály, která se slézt nedá. Na počtvrté se trefujeme a za pár minut se napojujeme na vyšlapanou highway směrem k Mittlertaler Scharte a zpátky k autu.

Po přenocování u přehrady vyrážíme na přejezd do Vale d´Aosta, na italskou stranu Monte Rosy. Po cestě nakupujeme zásoby a dáváme koupačku ve švýcarském rybníčku u St. Moritze. Místo na přespání si pamatujeme od minula, a tak není příjezd v pozdních hodinách žádný problém.

Ráno se balíme a začínáme 6tihodinový nástup na chatu Quintino Sella (3585 mnm), kde máme rezervovaný nocleh. Docházíme po páté hodině, ale je krásně teplo, tak ještě pár hodin sedíme venku, užíváme si kávičku s výhledy na heliportu a okukujeme Lyskamm ze spoda. Plán je vylést na západní technicky jednodušší vrchol a když budou dobré podmínky, tak hřeben celý přejít. Zítra uvidíme.

Ráno vycházíme z chaty před pátou, ale i tak skoro první. Ještě za tmy docházíme pod Felikhorn a než vylezeme nahoru, tak se rozednívá. Upravujeme vrstvy oblečení, protože dost fouká, a vydáváme se pod nástup na hřeben, na kterém se střídají širší úseky s takovými, kde se stěží vejdou mačky vedle sebe. Jde se ale pohodově, podmínky jsou ideální a výhledy impozantní. V nejstrmější části výstupu už je sníh skoro pryč, a tak pro jistotu vrtáme šrouby a dojišťujeme se. Za 10 minut máme nejhorší část za sebou a po krátké skalnaté pasáži vylézáme na hlavní hřeben, kde nás zhruba za 100 metrů vítá západní vrchol Lyskammu.

Po obligátní fotce a tatrance se rozhodujeme jít dál, protože lepší podmínky jsme si snad ani přát nemohli. I přes velkou výšku nám to po sněhovém hřebínku ubíhá docela rychle, skalnatá středová pasáž je i kvůli míjení se s dvojkou, co jde proti nám, trochu náročnější, ale pořád pohodová. V nejnižším bodě celého hřebenu, sedle Lyskamm, kromě tekutin doplňujeme i vrstvu opalováku, protože praží jako blázen. Pak přichází poslední větší stoupání a v 10 hodin stojíme na východním vrcholu Lyskammu (4527 mnm).

Jsme trochu zvědaví, jak bude vypadat sestup, ale všude je krásný firn, a i ty nejstrmější pasáže jdou sejít bez potíží. V 11 se loučíme s Lyskammem, napojujeme se na „Spaghetti highway“ a po ledovci Lys scházíme na chatu Gnifetti a později na Punta Indren na lanovku, která nás dováží až do údolí, pár desítek metrů od auta.

Na řadu se dostává válecí část dovolené alias venčení žraloka – postupně dáváme v Itálii koupačku u Lago d´Iseo, Lago Moro, Lago di Idro a nakonec našeho oblíbeného Lago di Ledro.  Abychom jen nelenošili, tak po cestě vylezeme nějakou tu vápnovou sportovku (oblasti Finale Ampola u Ledra a Bärenkopf u Achensee), prostě letní pohodička ????

Andy a Vjéřa
 
 
 
 
 
2020lyskamm_1.jpg
Maningkogel
 
 
Maningkogel - vrcholovka

 
Maningkogel - sestupManingkogel - Hora osudu
 
 
Chata Quentino Sella
 
 
Felikhorn 
 
 
Výstupová cesta na Lyskamm West 
 
 
 Lyskamm West, v pozadí Liskamm Ost

 
Výhledy na Matterhorn 
 
 
Lyskamm s Matterhornem 
 
 
 Lyskamm - před skalnatou pasáží
 
 
 
Lyskamm 
 
 
Lyskamm - opalovačka 
 
 
 Lyskamm 2
 
 
 Lyskamm - Spaghetti highway
 
 Lyskamm - pohled z ledovce Lys
 
 
 Venčení žraloka
 
 
 Venčení žraloka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- - - - -