Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Dolomity 2021
Napsal Dája v 20 říj : 10:41
Pecka, super vejlet :-)

[novinky] Dolomity 2021
Napsal Štěpuch v 18 říj : 09:55
Tak to je KRÁSA ;-)

[novinky] SLOVINSKO 2021
Napsal Jarda v 16 říj : 16:53
Parádní, tak já se taky pokusím něco přidat.

[novinky] SLOVINSKO 2021
Napsal Tom v 07 říj : 21:32
pěkný, tak už jen taky vyrazit

[novinky] SLOVINSKO 2021
Napsal Dája v 07 říj : 10:01
Super článek!


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
provoz sportovišť

Prosím, kdyby jste někdo nalezl prstýnek v HISu, kontaktujte správce, děkuji !!! Provoz sportovišť probíhá za dodržování opatření dle nařízení vlády ČR !!!
Online
Hostí:14
Členů:0
Na této stránce:3
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

VÝSTUP ROKU 2017
Petr, Čtvrtek 15 únor 2018 - 18:29:11 // Komentáře:4


Tak jako každý rok, i letos jsme hodnotili nejhodnotnější výstupy za uplynulý rok, v podání členů HOVRCHu.
Letos to bylo po osmnácté, co jsme formou tajného bodování vybraly „výstup roku 2017“.
Do soutěže se zapojilo 11 lezců s 15 výstupy a na bedně to bylo hodně těsné. Poprvé v historii máme dvě první místa a navíc druhé místo má pouze o jeden bod méně.

Této soutěže se může zúčastnit každý platný člen oddílu. Stačí, aby do tabulky zapsal jeden, nebo dva své výstupy, které jsou pro něho v daném roce nejhodnotnější, a které vylezl z části, nebo celé na prvním konci. Při bodování by pak měl každý přihlížet nejen na velikost čísílka za názvem cesty, ale především na lezce, který tento výstup uskutečnil.
1. místo (19 bodů)
Gandalf 7a RP, Vallo masome, Arco - Itálie
Jindra Houštěk (13 roků)
Jeho první cesta v této obtížnosti. V den Restdaye jsme šli pouze obhlédnout novou oblast. Prostě se nám cesta zalíbila a na třetí pokus ji dal RP!

2017_vystup01a.jpg


velký a malý Jindra v akciSweet dreams are made of this 6C PP, Never sleeping wall, Sicílie
Tomáš Leugner (Lojgič)
Nejtěžší cesta přivezená z luxusního zájezdu na Sicílii. V cestě nechali presky Ruda s Radkem a hecli mě do flash přelezu :-)
Ten den by to asi nikdo nečekal, protože jsme při špatném počasí zoufale sháněli stěnu, kde by se dalo zalízt. Volba padla na Never sleeping wall. Obrovská převislá zeď plná krápníků. Po příjezdu to vypadalo nadějně, ale vzápětí přišel takovej slejvák, že byla stěna za chvíli celá mokrá. Seděli jsme v autě a přes proudy vody nebylo ani vidět z okýnek. Po dešti jsme zkoušeli lehčí cesty, ale převisy po krápnících a tufách moc nepouštěly. Po pár cestách začalo všechno vysychat, mraky se nám vyhnuly, takže nakonec došlo k posunutí osobního maxima :-)
Po klíšťákové pauzičce moc potěšilo. Dík patří všem hovršákům, co mě do zájezdu uvrtali a donutili trochu máknout, aby byl taky trochu sportovní a ne jen kulturně společenský :-)


2. místo (18 bodů)
ĎACHŠE KUŇ (Krásný den) - prvovýstup SSZ stěnou, 4a ruské klasifikace
JECHTU 3933 m.n.m, Altajská rep., Altaj – Jihočujský hřbet – dolina Atbaži
Michal Martinek  (Frďas) + Zdeněk Fryml (Kozel)
(sestup SZ hřebenem, tímto hřebenem Dydy s Ráďou možná také zaznamenali prvovýstup)
Samotný vrchol jsme si vyhlédli již před třemi roky, kdy jsme přes hřeben viděli pouze zaledněný hrot. Název hory jsme se dozvěděli až letos po vylezení od místního lovce a to pouze foneticky v Altajském nářečí.
Přístup: 3-4 dny pochodu se vším vybavením
Tábor: dolina Atbaži  2300m.n.m
Vrchol: Jechtu – 3933m.n.m
Celkové převýšení: 1633m
Zajištěné lezení ve stěně: 13 lanových délek -780m
Start ve 2:30 a návrat ve 21:00
Nezapomenu na to, když jsme došli pod stěnu a viděli ji vlastně úplně poprvé. Krásná a „trochu“ větší, než jsem čekal. Obhlíželi jsme a trochu jsem se obával, že jsme přestřelili. Vše je ale potřeba vidět z více úhlů, a tak je nakonec vybrána přímá linie k vrcholovému hřebeni. Nikdy jsem nelezl nic tak dlouhého v ledu a musím říct, že stát 8,5 hodiny pouze na předních hrotech je kurevský záhul. Vždy jsem se těšil, až budu moct lézt na prvním bez těžké mrchy na zádech, abych se zahřál a hlavně protáhl. Závěrečné 2 délky v ledu pokrytém čerstvým sněhem nad kolena byl již opravdu z posledních sil a začal jsme pochybovat, zda se vůbec pokusíme o samotný vrchol. S neuvěřitelnou úlevou na hřebeni sundávám mačky, zahazuju cepíny a snažím se do sebe nacpat maximu tekutin a energie. Až teprve poté kývu na to, že se i v dost pozdním čase vydáme k vrcholu, ale pouze za předpokladu, že to půjde přelézt bez zajištění, protože bychom se již nestihli vrátit. Jechtu nás ale pouští a s jazykem u kolen se rozhlížíme po panenských ledovcích jihočujského hřbetu až k hranicím s Mongolskem. Není to ale KRÁSNÝ DEN? Tak jsme také pojmenovali naši cestu. V překladu do altajštiny – Ďachše kuň, což nám přáli místní před cestou k samotné hoře. Z úcty k jejich přání a bohům, jsme nevylezli na hlavních vrchol, ale pouze na předvrchol (asi o 20m nižší), abychom jejich bohy nerušili.

2017_vystup02.jpg
3. místo (13 bodů)
Proč ne? bouldrové 7B  RP (převod: 9-/9 UIAA, 7B+/7c fr.), Verdoňák, Ostaš
Jiří Vít (Víťák)
Můj první boulder 7B. Někdo by možná řekl: pche jenom boulder  (hup , hup a seš nahoře), ale nebylo to zadáčo. Najít na Ostaši cestu za 7B, co by pustila, je na dýl. Vždyť je tam plno boulderů třeba za 6B-C, ve kterých si ani neškrtneš!
Ten den, když jsem to topnul, šlo vše úplně ideálně: super správná snídaně dobře načasovaná…(na nástup jsem se dostavit o pár deka lehčí :-), ale pln energie), byla dobrá podmínka, i když byl srpen a teplo a měl jsem s sebou motivátora Dominika, bez kterýho bych si na cestu nikdy ani nepomyslel – prostě mě hecnul :-), a hlavně proto že to bylo ten den na 1.pokus (ale OS to nebyl –protože sem tam byl už po x-tý  s tím, že: „ono tě to přece někdy musí pustit!“) Kdybych to nedal na první pg, tak by se to pro mě stalo ten den  nevylezitelným. Tolik vytrvalosti nemám.
Verdoňák je si 4-5m vysoký kámen a cesta začíná traverzem zleva doprava k cestě Spára nespára za 7A a tou nahoru. Klíčové je „dokráčet“ do toho 7A v poho, protože pak to je teprve mazec – teda pro mě. Nemám v oblibě dynámka a to je právě poslední mrtěkrok do topu. Při minulých pokusech jsem padal právě z toho. (lety mimo, naštěstí mi nic neprasklo, 2 bouldermatky to jistily :-))


4. místo (12 bodů)
Baron Prášil IXb RP, Měsíční, Bariéra, Tepliské skály
Jaroslav Štěpán (Jarin)
Už jsem jí v minulosti pokoušel ale nikdy jsem se po hraně nevyškrábal až na vrchol.
Když to letos konečně klaplo, měl jsem velkou radost!
(A i když kluci tvrdí že už je hodně vyšlapaná tak pro mě jsou chyty stále dost malé :-)


5. místo (5 bodů)
Bue 6c OS, Grota del Cavallo, Sicílie
Lukáš Hojný (Luki)
Nádherná ladička co mě pustila na OS. Parádní lezení v plotně s boulderem za mikrochyty (alespoň pro mě).6. místo (4 bodů)
Hokejka VI OS, Lomnický štít, Vysoké Tatry
Mikuláš Zubec (Miky) - spolulezec Zbyšek Černohous
O této cestě se mluví jako o nejkrásnější cestě Tater. To nemůžu úplně posoudit, ale lezení v této stěně je opravdu dechberoucí.
Krásná kompaktní skála, skvělá nálada během celého výstupu. Podařilo se mi stylem OS přelézt nejtěžší délky, ale od pádu jsem byl opravdu jen kousek.
Za mě moje nejlepší cesta, protože miluju lezení v horách. Tohle byl spíše alpinismus, který ti zaměstná od svítání do tmy.

https://vimeo.com/234218537
7. místo (3 bodů)
Zaich Reissen oadn... 7b OS, Lostworld, Sicílie
Tomáš Lorenc
Krásné prostředí, supr cesta, krápníky a skvělá parta pod stěnou.
Nejtěžší, alespoň písmenkově, tohoto roku.

Potulný flašinetář 9+/10- ( 8a ) RP, Nový svět, HIS
David Adamský (Dája)
Jak je u mě už tradiční, ve skalách, jsem krom dvou zájezdů vůbec nelezl. Bylo po operaci kolene. A tak jsme s Jardou Mervartem ty cca 2 kritické měsíce využili k výrobě cest v Novém Světě, protože na slaňování kvůli čištění nepotřebuje člověk chodit. U čerpadla to má na svědomí Dan s Otou. Nově vyrobené cesty jsou nakonec i docela pěkné. Překvapením, ale bylo odhalení nejcennější části z hlediska tréninku v HISu, resp. právě v Novém světě. Je to nejdelší kompaktní stěna vhodná k traverzování těsně nad zemí. S Jarinem jsme se jednoho dne hluboce zamysleli a vynalezli traverz, teda především zjistili, že lze prostoupit nejtěžší středová část. Určili jsme výškovou hladinu, nad kterou se nesmí lézt. Začali vlevo, lezli až doprava, pak zpátky do startovně obracecího chytu a pak zpátky do Kontraadmirála a jím nahoru. Je to sice vlastně blbost, ale po prvním přelezu mě nechtěly týden splasknout bandasky. A hlavně máme díky tomu 8a v HISu, stejně jako mají v Kounově… Doporučuju vám se do toho taky zakousnout a zkusit to vylézt, není tam nic těžkého, jen vytrvalost !


8. místo (2 bodů)
Tears of freedom 7a+ OS, Never sleeping wall, Sicílie
Rudolf Paar
Jedna z nejkrásnějších cest mého života. 40 metrů krásného lezení.


Třígenerační mix III OS, Hlavní věž, Suché skály
Tomáš Lorenc
"Nejlehčí" cesta letošního roku s výstupem syna Ály (13 let) a otce (75 let), který lezl po cca 20 letech. Na vršku setkání se švárou Benjim, ségrou Janou a synovcem Lukym, kteří vylezli jinou cestou. Nejen pro mne to byl významný výstup.


9. místo (1 bod)
Drapta RP 7b(+), Baile Herculana, Rumunsko
Mikuláš Zubec (Miky)
Převislá linka s dlouhými nátahy do lišt v prvních šesti metrech. Přesné a silové lezení s dolezem v mírně převislém. Několik pokusů jsem sledoval Cosmina a pokusil jsem se i o FLASH, ale spadl jsem krok od odpočívacího madla. Nakonec to padlo myslím třetím pokusem. Pro mě asi lehčí, proto plusko v závorce.QUEEN LINE 7b+ OS, Cinema Paradiso, Caste Lluzoo, Sicilia
Jaroslav Štěpán (Jarin)
Jarní Sicílie, Nádhera !


další 2 výstupy bez boduBlahopřeji všem za parádní výkony a i těm, kteří se do soutěže nezapojili, ale zaslouží si uznání za překonání sama sebe, zvedání svých hranic a limitů.

Petr

- - - - -