Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Online
Hostí:7
Členů:0
Na této stránce:2
Členů: 1196, nejnovější: Jannajkq
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Petr, Sobota 04 prosince 2021 - 10:22:15 // Komentáře:2


Není v Alpách podobné údolí jako Val di Mello. Do nebe se vzpínající žulové stěny, které vyhladil ustupující ledovec, údolím se prohání divoká řeka a vše orámované dechberoucí kulisou za zády.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pro úvodní text jsem si vypůjčil popisek k lezeckému průvodci Val di Mello, který noblesně vystihuje podstatu věci :-) Vystihuje i to, co k tomuto koutu Alp cítím a proč se sem tak rád vracím. No, a jelikož poslední návštěva proběhla letos v létě, tak vám přináším krátký reportík.


mello21_001.jpg
Jdeme na to :-)


Hodně se toho za těch pár roků co jsem zde nebyl změnilo! Více lidí, i v této době koronavirové. Zpoplatněný a počtem aut limitovaný vjezd do údolí Mella. „Lezecký“ kemp na rezervaci s minimálním počtem 5 dnů pobytu… ufff! Zaparkovat a rychle pryč z přeplněné promenády v údolí!! Uděláš pár kroků vzhůru svahem a jsi v úplně jiném světě. Světě, za kterým jsi přijel. A za celý den už potkáš jen pár, slovy dvě, podobně nastavené bytosti a vysoko nad sebou slyšíš jen cinkání karabin a friendů.

Máme namířeno pod nejznámější stěnu Mella… Monte Qualido. Její krásou se ale jen pokocháme a pokračujeme o něco výše, na skromnější Escudo. Tahle obrovská žulová plotna mě nadchla hned při jejím první spatření před dvaceti roky. Až letos však nadešel čas, pěkně si jí osahat.Kocháme se stěnou Qualida a vpravo nahoře už je vidět i Escudo.

 

Po třech hodinách ostrého stoupání z údolí jsme pod stěnou. Během přípravy vercajku ještě pokukuju po možném bivaku. Ze stěny možná slaníme až se soumrakem, tak abych nebyl zaskočen. Mám v týmu dvě, sice větrem ošlehané, ale přeci jen křehké ženy :-)

Lezení 200 metrů dlouhé cesty po křemenných žílách si užívám a i holky vypadají vesele… 

Slaňujeme jak jinak… za soumraku, a hned se přesouváme do bivaku pod stěnou. Ke komfortu to má daleko, ale máme aspoň žulu nad hlavou. Porovnat kameny, aby ráno bylo co nejmíň modřin, uvařit večeři a hop do peří.  Snídaně před bivakem s výhledem na vršek Monte Qualida
 


Na další dny máme naplánován pobyt v okolí chaty Allievi (2350m), takže nás čeká přesun sedlem Averta (2551m) přes boční hřeben, jehož součástí je i Escudo a další lezecké lahůdky.V sedle Averta. Červená tečka mezi holkami je chata Allievi a nad ní další žulový ráj.
 


Po příchodu k chatě Allievi a malém komunikačním šumu s chatařkou, nechává vystěhovat dva Italy z winterraumu a ubytovává v něm nás. Ale nijak se nebráníme, sice jsme plánovali jít chrnět pod šutr. To se nám však splnilo hned následující noc, kdy pro změnu z winterraumu vystěhovala nás :-) samozřejmě po domluvě a s omluvami.

A tak jsme si tu žulu užili do morku kostí… našli si komfortní bivak, lezli nějakou tu vícedýlku, pár kratších sportovek, trochu chodili, zašli si na 3chodovou večeři na chatu... a bylo nám moc, moc, moc fajn.   Valle di Zocca


 
 Kameny v lezeckém sektoru Sasso Remenno v údolí Masino.


 


Tak zase někdy??
Petr, Káťa a Anička

 
 
 
 
 
 
..
- - - - -