Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] 10. dětský HIS-maratón REPORT
Napsal cukrářka v 16 čen : 18:16
Nice fotky!

[novinky] 10. dětský HIS-maratón VÝSLEDKY
Napsal cukrářka v 12 čen : 11:08
Mega výsledky všem blohopreju! A Hovrch looser jed [ více ... ]

[novinky] Leonidio 2019
Napsal Téra-Pobočka v 11 čen : 14:09
To vypadá lákavě, jste si užili :-)

[novinky] HOVRCH repre - soustředění v Innsbrucku
Napsal cukrářka v 10 čen : 14:22
Libový!!

[novinky] HOVRCH repre - soustředění v Innsbrucku
Napsal milos.V v 10 čen : 11:54
Neskutečný výkony, jen tak dál. Jste všichni borci [ více ... ]


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
[ ]
[ ]
LEDOPÁD info
HOVRCH báseň

My jsme parta z HOVRCHu, kujem pořád neplechu. Skály, hory, sníh i led, útokem vždy berem hned. Čím víc nápad telecí, držíme se nad věcí. Lano, kolo, lyže, lajna o nás nemá soupeř šajna. Vytřeme mu vždycky zrak, proletíme jako mrak. Za vším stoji zázemí, není lepší na Zemi. Víc slov není potřeba, tím je totiž předseda...
Online
Hostí:17
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 346, nejnovější: bellahamilton
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

ALPY – léto 2002
3. část – lezení v severní Itálii
datum: Úterý 15 srpen 2006
autor: Předseda seznam autorů

  ALPY – léto 2002

 

  3. část – lezení v severní Itálii
      Přináším vám slibovaný článek o našem lezení v severní Itálii. 

      Jak už jste si mohli přečíst navštívili jsme v létě ve dvou skupinkách švýcarské a italské Alpy, kde jsme podnikli výstupy v horských masivech Monte Rosy a Jungfrau (Monch).

      Po těchto nevšedních zážitcích jsme byli domluveni na společném lezení v severní Itálii. Pomocí švýcarských a italských mobilních sítí jsme upřesnili místo a čas setkání a druhý den odpoledne jsme se opravdu našli. Když jsme si sdělili zážitky z našich výstupů v Alpách, mohli jsme začít s lezením v první skalkařské oblasti, kterou jsme navštívili. Někdo ale dal přednost italskému vínku, které jsme povinně cestou nakoupili a jelikož zážitků z Alp bylo hodně, tak při družném rozhovoru setrval až do večerních hodin. 

      Nacházeli jsme se v lezecké oblasti Vho, 10km od města Chiavenna v podhůří Alp. Oblast tvořil souvislý pás stěn u staré již nevyužívané silnice vinoucí se nad hlubokým údolím s hučící řekou pod námi. Jelikož tato oblast leží ještě v horách donutilo nás počasí k přesunu do nížin. 

      Navštívili jsme malou, ale co se týká lezení pěknou oblast Sirta nad malebným stejnojmenným městečkem. Ale i tady nás navečer déšť spláchl ze stěn, a tak jsme se přesunuli pod střechu – a kam jinam než do supermarketu. Tady jsme strávili dvě hodiny nákupy a večeří v podzemních garážích. 

      Další oblastí byla Vernuga (20km od Bormia), ale již z dálky nás moc neuchvátila a při bližším průzkumu jsme se v tom jen utvrdili. Změnili jsme tedy plán a přejeli do další nedaleké oblasti Migiondo, kde jsme na zklamání z Vernugy rázem zapomněli. Před sebou jsme měli pěkné žulové stěny, rozumně odjištěné, s lezením v položených plotnách, ale i v převisech. Především hladké položené plotny s lezením na tření, nebo po nepatrných šupinkách a lištách, byly charakteristické pro tuto oblast. V jedné z těchto cest se Markétě podařilo dosáhnout nejtěžšího ženského RP přelezu v historii oddílu. Po jednom přelezu s horním jištěním a malém odpočinku se do cesty pustila na prvním konci lana a s menším zaváháním přelezla 30ti metrovou cestu Magic Caroline 7a (8 UIAA) RP. 

      Zde nás také čekalo „menší“ překvapení. Po návratu k autům jsme u jednoho z nich našli vymlácené zadní okno! Nic nechybělo akorát několika zážitky proslavený Matěj měl roztrhanou horní kapsu batohu. Až později se přiznal, že měl v kapse batohu kartuši a ta přímo za okýnkem explodovala!!! Zadělali jsme okno igelitem a valili dále. 

      Po přejezdu Švýcarských hranic, kousek pod sedlem P.so Bernina jsme ještě navštívili oblast Lagalb v impozantním horském prostředí. Zde bylo lezením v kolmých a převislých stěnách. Materiál vápenec, pěkné dlouhé cesty, dobře odjištěné, zde se nám podařilo přelézt pár cest 6b+ a 6c stylem OS. 

      Tak to je asi vše. Pak už následovala jen cesta k domovu. 


               Petr


- - - - -