Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Online
Hostí:10
Členů:0
Na této stránce:4
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

KNIŽNÍ HOVRCH NOVINKY 2021
Petr, Pátek 28 ledna 2022 - 16:23:50 // Komentáře:0


v HOVRCH skladu se v loňském roce objevilo vícero novinek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Přináším proto souhrn všech lezeckých průvodců, pořízených za poslední rok, dva... Průvodce jsou k dispozici pro řádné členy HOVRCHu.

 

ITÁLIE

Dolomites Crags (sportovky)
Ani Dolomity nejsou pouze pro alpinisty. Nýty po dvou metrech, na konci slaňovací řetěz a nad hlavou Tofany, vojenské chodníky Lagazuoi nebo všechny tři Cimy. Takové jsou dolomitské sportovky.
Možná představují Dolomity jen krátkou zastávku na tvé pouti po nejlepších sportovních oblastech Evropy a možná si potřebuješ dát ne tak úplně proflákaný rest day po několika dnech ve stěnách. V tomto průvodci najdeš 105 sportovních sektorů rozesetých po celých Dolomitech. Některé jsou položené ve vysokých nadmořských výškách přes 2000 metrů, jiné se skrývají hlouběji v údolích.
Rok vydání: 2021
 

pruvodce2021_001.jpg
 

Dolomiti new age (vícedélky)
Ztratit se ve stěně? Tak tahle obava tě s průvodcem Dolomiti new age děsit nemusí. Horský vůdce Alessio Conz vybral a precizně popsal 130 moderních vynýtovaných vícedelkových cest až do obtížnosti 7a, jejichž linii definuje bezpečí nýtů. Ovšem ani tak se nejedná o žádné sportovky a někdy budeš muset ukázat, že dlouhý odlez pro tebe nepředstavuje neznámou disciplínu. Znáš lepší pobídku pro příští lezecký zájezd do italských Dolomit?
Rok vydání: 2020

 Val di Mello
Není v Alpách podobné údolí jako Val di Mello. Do nebe se vzpínající žulové stěny a údolím se prohánějící divoká řeka se staly mýtickou kulisou pro vícedélkové lezení, které máloco překoná.
Klasické cesty po vlastním jištění i moderní linie se solidním nýtováním. Ve Val di Mello si vybíráš ze 43 oblastí a stovek možností v nebetyčných žulových plotnách, které vyhladil ustupující alpský ledovec. Spáry, kouty, hladké stěny. Na malém území najdeš ohromnou koncentraci cest všech obtížností s dechberoucí kulisou za zády.
Rok vydání: 2014
 

Nichts als Granit vol.1 „Bergell“ – jih
„Nic než žula“ je příznačný název pro lezeckého průvodce v jedné z nejrychleji se rozvíjejících lezeckých oblastí Evropy. První díl průvodce popisuje oblasti Masino a Disgrazia. V průvodci najdete všechny významné klasické a moderní vícedélkové cesty vedoucí v asi osmdesáti stěnách (z nejznámějších například: Punta Fiorelli nebo Monte Qualido) ve výše uvedených oblastech.
Rok vydání: 2014
 

Nichts als Granit vol.2 „Bergell“ – sever
Klasické a moderní cesty v oblastech Bondasca, Albigna Forno, Schiesone, Coder, Ratti. Kniha, kterou ocení lezci různého zaměření. Ať už hledají odjištěné skalky v okolí chat Forno, Sciora nebo Sac Furä, nebo úžasné moderní cesty na Spazzacalderu, Badille nebo Ferro da Stiro. Na legendární severovýchodní stěnu Badille se sjíždějí lezci ze všech koutů zeměkoule, ale zrovna Vy třeba zatoužíte po severozápadní stěně Sfingy, nebo o něco pochmurnější Pizzo di Prata. Zkrátka pro každého něco.
Rok vydání: 2015 


Valtellina Rock
Řeka Adda, protékající údolím Valtellina, od sebe odděluje dvě horské skupiny, které se liší jako den a noc – Rhétské a Bergamské Alpy. Na vzdálenosti několika desítek kilometrů tak najdeš v 75 oblastech všechny možné typy materiálu: žulu ve Val Masino, vápenec v Alta Valtellina, rulu a břidlici v Bassa Valtellina či slepence v údolí Val Gerola. Místní horolezci přidávají k tradičním liniím, ve kterých se bez friendů a odvahy neobejdeš, další a další sportovní cesty v dočista nových sektorech. Můžeš tak volit podle předpovědi počasí, technické náročnosti, psychického rozpoložení či motivace pro nástup do kopce.
Rok vydání: 2021


 

Best of Südostalpen - Karnische und Julische Alpen
Řekni, co hledáš a v Julských a Karnských Alpách to pravděpodobně najdeš. Nejlepší vysokohorský vápenec všech obtížností, vyšperkovaný omamnou kulisou hor a navoněný italskou kuchyní tě čeká v okolí sedla Plöckenpass. Rodiny s dětmi i ambiciózní lezci vítáni! Krátké přístupy a dobře zajištěné vícedélky ti nabídnou svou náruč v okolí Wolayersee. A podobně prozaicky by se dalo psát také o oblastech Nassfeld, italském průsmyku Sella Nevea nebo mohutných stěnách hraniční hory Mangrt. Tradiční výstupy, sportovní vícedélky, přívětivé klettergarten a příležitostná boulderingová hřiště. Výběr je široký.
Rok vydání: 2020

 


Tuscany and Elba
To nejpodmanivější z Itálie se ukrývá v Toskánsku. Kromě gastronomických pokladů, k noclehu pod širým nebem vábících údolí a rest day zpestřujícího moře taky 91 lezeckých oblastí.
Skalní věže vyrůstající nad červenými taškami pokrytými střechami a vápencové stěny, které je tu a tam příhodné prostřídat za espresso a zmrzlinu na jejich úpatí, jsou nedílným rysem na tváři Toskánska. A pak Elba, ostrov, kde se jen leze a relaxuje, leze a relaxuje, leze a relaxuje... a tak pořád dokola.
Rok vydání: 2020 RAKOUSKO

Hochschwab Kletterführer
Průvodce, který se stane ozdobou tvé horolezecké knihovny. 30 let čekání se vyplatilo, protože lezecký soubor 520 stran od Thomase Behma představuje inspiraci na několik životů.
Na Hochschwab to není daleko: 300 km z Brna směr Graz a téměř ke stěnám po dálnici. Víkendová lokalita par excellence. Budeme ale upřímní: tohoto německy psaného průvodce si s sebou do stěny nevezmeš. Do tvrdé vazby knihy o rozměrech A4 se vešlo všechno, co se dlouhé roky střádalo pod rukama autorského kolektivu ve složení Martin Gumpold, Christian Leitinger a Thomas Behm. Každopádně kdo zná Thomasovy nákresy cest, například z průvodců pro Höllenthal či Hohe Wand, tak ví, že se může těšit na opravdu mistrovské dílo.
Na stránkách průvodce najdeš 380 vícedélkových cest s podrobnými schématy, fotografiemi stěn a všemi informacemi, které pro cestu vzhůru potřebuješ. Kromě známých klasických a populárních výstupů autoři zařadili také nespočet dříve nezveřejněných cest, včetně řady starých, zřídka opakovaných hochschwabských perel. A holduješ-li dobře zajištěnému sportovnímu lezení, 25 ryze takových oblastí tvé potřeby uspokojí.
Rok vydání: 2020, váha 2,5kg :-)

 


Maltatal
Rakouské údolí Maltatal nabízí bohatý výběr kvalitních možností lezení a boulderingu. S novým, úplně přepracovaným 2. vydáním se objeví ucelený a aktuální průvodce nádherným údolím s fantastickými cíli. Nezáleží na tom, zda si pohráváte s bouldrem, bušíte ve sportovkách nebo dýcháte vysokohorský vzduch na hřebeni údolí. Maltatal je něco pro každého. Rodiny a začátečníci si užijí krásné cesty (max. V +) jezerní oblasti. Široké louky vhodné pro děti a via ferrata pro začátečníky (A / B) nabízejí potenciál pro celou lezeckou rodinu. Tři další oblasti u bran Maltského údolí dávají horolezeckému průvodci zcela novou dimenzi: široká stěna s mnoha cestami (i vícedélkovými) a Jungfernsprung (lezení přímo nad vodou) tvoří jemný kontrast k vnitřním alpským maltským údolím. A s Danielsbergem poblíž Kolbnitzu lze v případě potřeby doplnit další den v Maltatalu. Přes 500 lezeckých cest na 23 masivech, 300 boulderů a vše o technických trasách, které stojí za zmínku.
Rok vydání 2019 

DALŠÍ

Slovenia Climbing Guide
Slovinsko není zrovna dvakrát velká země, ale jeho lezecké menu vypadá rozhodně lákavě. Začít můžeš pod Triglavem, přesunout se k Bohinjskému jezeru a skončit až na jihu u moře.
Osp, Mišja peč, Črni Kal. A dál? Možná, že znáš zbytek Slovinska akorát ze stotřicetikilometrové rychlosti na jejich ne zrovna levné dálnici. Jenže ten zbytek je setsakramentsky rozmanitý a přitom soustředěný do docela malého prostoru. Z Lublaně, která leží zhruba uprostřed země, urazíš i do té nejvzdálenější oblasti nejvíc sto kilometrů. A na výběr máš od teplých středomořských oblastí, přes severovýchodní kopečky až po horské lokality Julských Alp. Dohromady to dělá 5200 cest v 99 oblastech.
Rok vydání: 2020 


Croatia climbing guide
Kompletní chorvatské skály s výjimkou Paklenice. Od Istrie a ostrovů na severu až po skalní oblasti v okolí Zadaru, Splitu a Hvaru. Na 600 stranách najdeš všechno – sportovky i vícedélky.
Teplo, teplo, teplíčko. Do Chorvatska se prchá především tehdy, když v Česku stojí počasí za starou belu. Ale třeba tohoto průvodce sbalíš i na letní dovolenou na Istrii, Hvaru nebo v Omiši. Uvnitř najdeš 70 oblastí (včetně těch několika severně od Záhřebu) a přes 3600 sportovních a vícedélkových cest.
Rok vydání: 2019
 

Elbsandstein Plaisir - Saské pískovce
Sasko je ohromné. Zorientovat se v labyrintu tisíců skalních věží a pak ještě natrefit na krásnou cestu je oříšek, který vyžaduje spoustu času nebo zkušeného rádce. Nebo tohoto průvodce.
Více než 300 nejzajímavějších cest v obtížnostech I až VII najdeš na stránkách tohoto detailně zpracovaného průvodce, se kterým nebudeš tápat v popisech a ještě u jednotlivých cest najdeš dobré tipy k zajištění. Saská lezecká tradice začala před 150 lety a tamní přísná pravidla dosud nepodlehla modernizaci: žádné magnézium a osazování kruhů z čisté lezecké pozice. Přesto neměj strach, že tě v pevném pískovci čekají samé vraždy. Na dobře odjištěné cesty narazíš mnohem častěji a tento průvodce ti vymete cestu ke tvé nové lásce jménem Sasko.
Popsané oblasti: Affensteine, Bielatal, Hintere Sächsische Schweiz, Rathen, Schmilka, Schrammsteine, Tafelberge
Rok vydání: 2018
 

RP v Zádieli (Slovenský kras)
Najväcšie krasové územie na Slovensku obsahuje skvost slovenského lezenia Zádielsku dolinu. Kanon dlhý tri kilometre obsahuje krásne lezenie v malých stienkach, ale aj viac dlzkových stenách. Kompaktný vápenec poskytuje polozené ale aj previsnuté lezenie obtiaznosti od 0 az do X-. Do viacerých ciest je potrebný nejaký ten lezecký materiál.
Lezenie v doline je casovo obmedzené a môze sa liezt od 1.8. do 1.3. nasledujúceho roka. Taktiez je lezenie obmedzené len na niektoré skalné masívy.
Rok vydání: 2016 (nové 3. vydání vyšlo v srpnu 2021)Info od místňáka, u kterého jsem zjišťoval podrobnosti (v roce 2019 jsem tam chtěl vyrazit, ale nakonec to nedopadlo).
„oblast stylom skaly sa da prirovnat k Maninu. Istenie v novych cestach je v poriadku, zvacsa nerezove borhaky, mozno niekde trochu dalej ale v pohode.  V srpnu -  tj auguste, je uz na lezenie otvorene – povolene  vsetky hlavne oblasti, najma centralna cast okolo Cukrovej homole (100m veze). Prostredie je tam super, je to 3km kanon.
Cesty od jednodlzkovych az po 250 metrove viac dlzky. Vacsina ciest je od 6 a vyssie. Nebyva tam vela lezcov, v Zadieli je klud.
Ubytovanie je mozne na zaciatku doliny Privat Kocka - http://www.zadielskadolina.sk/. Alebo na konci doliny u nas na horolezeckej chate (noc na chate 5E). Chata je drevena, ma izby s postelami ale spi sa na spacakoch, ma kuchynku aj WC. Proste taka nenarocna vec pre lezcov. Je mozne si ju rezervovat.
Zadiel je Narodny park tak neodporucam hocikde dat stany (bivakovat) a zakládat ohen, ale da sa kempovat asi 150 metrov od chaty je taka jednoduchsia restauracia a tam je luka na ktorej majitel myslim za 1-2E stan/osoba nechava prespat.
 


KOMPLETNÍ HOVRCH SKLAD ZDE 


Petr
 
 
 
 
 
 
 

- - - - -