Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Dan v 06 pro : 09:24
Úžasný!


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
Hore Zdar

Online
Hostí:19
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Mengusovská dolina
Jarda, Úterý 28 červenec 2020 - 10:24:44 // Komentáře:2


Po koronavirových peripetiích se konečně otevírají hranice a my můžeme vyrazit k našim slovanským bratrům slovákům. Kam jinam než do Tater. Volba padla na Mengusovskou dolinu a okolí Žabích ples.


 
 
 
Těšíme se na parádní žulu a lezení po vlastním. Pro Blexu je ovšem setkání s tímto typem lezení tak trochu premiéra. Jeho rozpaky nad dlouhým nástupem pod skálu s těžkým batohem záhy překonává nádherná scenérie hor a přírody. Rychle navyká místním podmínkám a je tu jak ryba ve vodě.

Naší první rozlezovou věží je Žabí koň a jeho vyhlášený V – hrebeň. S orientací k nástupu nám pomáhají davy horolezců jdoucí na stejnou cestu jako my.  Chvíli to vypadá, že tuto horu obsadili poláci, je jich tu požehnaně. Na štandech je trochu plno a musí se čekat. Nicméně lezení po hřebínku je parádní. Dvojce polských horolezkyň zjišťuje, že nemají „jebadélko“ a tak jim ochotně půjčujeme svoje. Friend je vytažen a může se lézt dál.


Druhá polovina výpravy, Ďoubi a jeho kámoš Punkáč, se ten den rozhodli oblézt Voliu věžu a dávají si hned dvě cesty – Štáflovku a Stanislawského cestu. Večer se setkáváme v bivaku u Žabího plesa.


V neděli, již značně rozlezení se vydáváme i my na Voliu věžu. Nápor horolezců nepolevuje a na Štáflovku musíme chvíli čekat. Dnes už nás provází mnohem lepší počasí a tak si užíváme krásného lezení. Ďoubi s Punkáčem si dávají lezení spojené s turistikou a brzy ráno se vydávají do vedlejší doliny za cestou Puškášův pilier na Malého Ganka.


Nám ještě zbývají síly a čas. Rozhodujeme se pro další cestu. Volba nakonec padne na Hviezdovu cestu. Jenže než se pod cestu přesuneme, už je tam polská trojce horolezců. Bohužel jsme je nechali odlézt a tak, když jsou v druhé délce nad námi, se jeden z nich seká, protože nemůže přelézt převis. Nastává horolezecká komedie, kdy oni slaňují dolů a my lezeme nahoru. Vyměňujeme se na štandech jak bezpečně to jen jde. Nakonec je vlastně dobře, že zmizeli, protože my máme cestu volnou. Dolézáme na vrchol. Je večer a my se kocháme zapadajícím sluncem. Pár fotek pro rodiny a než se setmí jsme opět v bivaku.

Pondělí už je o poznání lepší. Poláci svátek nemají a najednou jsme v dolině sami. Obě dvojice jdeme na Voliu věžu. Klukům jsme doporučili Hviezdovu cestu z předchozího dne a my nalézáme do Stanislawského. Vidíme na sebe a tak se můžeme navzájem fotit a podporovat. Třetí délka cesty v plotně pod převisem je ještě stále mokrá a trochu z toho teče voda. Blexa se ovšem s tímto malým problémem popral statečně.

Po dolezení nás už čeká jen balení věcí a cesta k autu. Na parkále pivko u stánku a můžeme jet. Prodloužený víkend se opět vydařil.

Lezené cesty: 
Žabí koň – V hrebeň  (III) 

Volia věža – Štáflofka (V)  
                - Stanislawského cesta (V) 
                - Hviezdova cesta (V+) 

Malý Ganek – Piškášov pilier (V)Jarda, Blexa, Ďoubi, Punkáč


2020mengus_1.jpg
 Hřebínek v mlze.
 
 
 
Je to exponovaný.
 
 
 Blexa tahá.
 
 Výhledy od bivaku - Volia věža v levo.
 
 
 Ve Štáflovce
 
 
 
 U bivaku. Kolem jezer jich je několik,
 
 
 
 
 Svítání.
 
 
 Zapadání.
 
 
 
 Kluci ve Hviezdově cestě.
 
 
 Na Žabím koni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- - - - -