Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Český pohár v boulderingu - Teplice nad Metují 28.8.2020
Napsal Dája v 07 zář : 09:36
Z toho banneru HOVRCH mě málem ukápla slza dojetím [ více ... ]

[novinky] HOVRCH repre - soustředění 6-15.8 2020
Napsal Jarda v 06 zář : 19:46
Dobře válíte !!!

[novinky] Dovolená
Napsal Tom v 04 srp : 23:02
moc pěkný, dík

[novinky] Dovolená
Napsal Luki v 02 srp : 13:11
Mooc pěkné. Hanka

[novinky] Dovolená
Napsal cgrim v 01 srp : 19:48
Nadhera! ;-)


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
provoz sportovišť

!!! Provoz sportovišť probíhá za dodržování opatření dle nařízení vlády ČR !!!
Online
Hostí:15
Členů:0
Na této stránce:2
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

MLADÍ HORALOVÉ
Petr, Středa 11 prosinec 2019 - 18:18:32 // Komentáře:4


Tak se zkrátil den, prodloužily se večery a člověk dohání resty, které si za celý rok pěkně nasbíral.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jedním z nich je report z výjezdu s našimi mladými lezci do Tater. Byl to tak krásný a intenzivní zážitek, na který se ani po delším čase prostě nezapomíná. A jak to vše začalo?


tatry2019_001.jpg
dolina u Zeleného plesa
 


Náš tým ve složení Adámek, Natálka, Luky a jeden přespolní Honza Štípek se v roce 2018 účastnili závodu týmů „Mladý horal“ pořádaným ČHS. I přes hendikep nejmladšího družstva a přes jasnou instrukci trenérů „hlavně nevyhrát“, ti naši mladí horalové svoji kategorii vyhráli. Hlavní cenou byl zájezd na prodloužený víkend do Tater.

Vždycky jsem si plánoval, vzít své děti na nějaké vícedélkové lezení do hor, ale až budou trochu starší, zkušenější a budou mít lepší fyzičku. Přeci jenom průměr 10 let, je trochu málo. Ale co? Nabízené se neodmítá.
Po dlouhých tahanicích se termín nakonec ustálil na začátek června 2019 a Jirka Vogel z ČHS zaslal instrukce. Bohužel nám kvůli nemoci odpadl Luky, ale s tím se nedalo již nic dělat.

Cíl zájezdu: Brnčálka u Zeleného plesa a okolní vrcholy. Byl jsem zvědavý, jak se děti poperou s přístupem na chatu. Každý měl na zádech plný 15-ti kilový batoh a před sebou 3 hodiny pochodu. Už po hodině chůze jsem si začal říkat, že je něco špatně. Mlaďáci nasadili tempo, zpívali si a pomalu se nám začali ztrácet v dáli na mírně stoupající cestě údolím k chatě. S Jirkou a Rudou Štípkem jsme dorazili 20 minut po nich dost unaveni.
 


výšlap na chatu
 

Na chatě se k nám připojilo družstvo Mšena – výherci starší kategorie. Po večeři jsme naplánovali, tentokrát již lezecký cíl druhého dne – Kozí kopku. Nějaké lehčí cesty tam jsou, kratší třídélky, tak proč ne.

Po snídani nás čekal asi hodinový nástup pod stěnu, tam jsme dostali krátkou instruktáž, a hurá na to. Skupina ze Mšena si vybrala trojkový hřebínek a naše skupina, ač mladší, jsme hned na seznámení vlítli do plotnové šestky. Já na prvním konci, za mnou šel Jirka Vogel s Natálkou, ti dobírali Adama a Honzíka a konec uzavíral Ruda Štípek. Prostě krásný vláček na 100 metrové stěně. Děti se s obtížností popraly skvěle, přestože kluci celou cestu dávali s lezeckými batohy na zádech. Na vrcholku jsme počkali na parťáky ze Mšena a po delším sestupu dorazili šťastni a hladoví na chatu.
 


příprava
 


výstup ke stěnám Kozí kopky
 


vláček na Kozí kopku
 


Natálka v krásné druhé délce
 


Na vrcholku Kozí kopky
 


krásné výhledy
 
 

Již během sestupu z Kozí kopky jsme naplánovali druhý den. Vylezeme si Cestu cez knihu na Žeruchovy věže – prý pětka, klasika a maturita horolezců v Tatrách.
Krásná cesta, pět lezeckých délek po pěkné žule. Po příchodu pod stěnu jsme museli chvíli počkat, než odlezou od prvního štandu tři Poláci a poté byla řada na nás. Tentokráte šli s námi i kamarádi ze Mšena. Takže z krásného vláčku se udělal pořádně dlouhej nákladní courák. Bylo to nesmírně únavné a zdlouhavé. Poslední dvě délky jsem spojil do jedné. Po očku jsme pořád sledovali počasí, jestli se nekazí, protože utíkat ze stěny s dětmi a v dešti by bylo hodně kritické. A to nás ještě čekaly 3 nejištěné, sice lehké, dolezové délky, krátké slanění věžičky a únavný výšlap na vrchol hřebene Žeruchových věží. Každý jsme si šáhli na dno sil, nejen fyzických ale i psychických. Děti to zvládaly skvěle. Jedinou starost, kterou měly, jestli stihneme večeři na chatě.

A stihli. Skoro za tmy a prvních kapek deště, jsme po dlouhém, exponovaném sestupu, po celodenní dřině doslova doklopýtali na chatu. Tam na nás jako odměna nečekala jen večeře, ale také obdivné pohledy a pochvaly starých Tatranců, když zjistili, kdo že to celý den lezl knihu, která je od chaty krásně vidět.

Nám dospělým se pochvaly dostalo v podobě borovičky s hořcem a po představení a zjištění, že jsme z Východních Čech a tělem i duší pískaři od Metuje se pochvala zopakovala ještě asi desetkrát. S pocitem, že jsme všichni v pořádku, nikomu se nic nestalo a s vědomím, že to bylo trochu přes hranu a máme to za sebou, chutnala borovička asi o trochu více, než bylo zdrávo.

Ráno nás čekal už jen sestup z chaty na parkoviště, pro mne s pěknou opicí za krkem. Když jsme s nabalenými batohy odcházeli od chaty, a ještě se ohlédli na skalní stěny, bylo nám líto, že náš výlet do hor končí. Děti opět nasadily tempo a scházely údolím po cestě zpátky k autu. Bylo nádherný sledovat, jak každý turista i horal se za nimi ohlédl a obdivně je pozoroval, když se na cestě společně míjeli. A to ani nevěděli, co tihle prevíti dokázali. Byl jsem na ně pyšný.

Na závěr děkovačka ČHS za organizaci, Rudovi Štípkovi, jeho kolenům a zádům, že to vydržely. Jirkovi Vogelovi a všem ze Mšena za výbornou partu. Tatrancům za borovičku. A počasí, že nás podrželo.

 


výstup na Žeruchovy věže
 


Adam v cestě
 


na štandu
 


vlak a kniha
 


únava je už znát
 


na vrcholku Žeruchovek
 


exponovaný sestup
 


ještě dlouhý sestup
 


Žeruchovy věže a Cesta cez knihu
 


zasloužená odměna
 


účastníci zájezdu
 
 
 


Ruda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
..- - - - -