Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Dolomity 2021
Napsal Dája v 20 říj : 10:41
Pecka, super vejlet :-)

[novinky] Dolomity 2021
Napsal Štěpuch v 18 říj : 09:55
Tak to je KRÁSA ;-)

[novinky] SLOVINSKO 2021
Napsal Jarda v 16 říj : 16:53
Parádní, tak já se taky pokusím něco přidat.

[novinky] SLOVINSKO 2021
Napsal Tom v 07 říj : 21:32
pěkný, tak už jen taky vyrazit

[novinky] SLOVINSKO 2021
Napsal Dája v 07 říj : 10:01
Super článek!


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
provoz sportovišť

Prosím, kdyby jste někdo nalezl prstýnek v HISu, kontaktujte správce, děkuji !!! Provoz sportovišť probíhá za dodržování opatření dle nařízení vlády ČR !!!
Online
Hostí:14
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

RUMUNSKO 2019
Petr, Čtvrtek 29 srpen 2019 - 21:51:24 // Komentáře:8


aneb Balkánské dobrodružství… opuštěné lezecké oblasti, pěkná krajina, kempování na divoko, divocí psi, družba, kořalka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
S výběrem letošní dovolené jsme se nechali inspirovat týmem Jaryn, Luky a Dan, kteří podnikli jarní lezecký zájezd do Rumunska před 4 lety. Naše skoro dvacet let staré vzpomínky jsme tak mohli porovnat se současností. A jelikož šlo o lezecký zájezd, tak zde je stručné představení navštívených oblastí:
 

rumunsko002.jpg
 
 
 

Cheile Turzii – 450 cest, výška až 300m
Sraz byl dohodnutý v jedné z nejrozsáhlejší lezecké oblasti Rumunska Cheile Turzii, kde jsme lezli před 19 lety… a změna byla veliká! Tenkrát zde byla jedna horská chata s občerstvením, louka a liduprázdno, dnes lunapark skoro jako v Ádru. I lezců přibylo, tenkrát jeden v ořezaných gumovkách, dnes asi šest v lezečkách :-) Se základnou na volném kempovišti na západní straně soutěsky se ale davům dá celkem vyhnout a u stěn kousek od cestičky jste sami. Lezeckých sektorů plno, lezení pěkné a prostředí parádní. Tři kilometry dlouhá soutěska se sportovními sektory i vícedélovým sportovním i klasickým lezením s možností obejití pěšmo po obou horních hranách soutěsky.
 


soutěska a vlevo náš kempík s francouzskými obytnými kamiony
 

KáťaKáťa, Tom a dole stezka soutěskou
 
 
 
 

Cheile Aiudului – 120 cest, výška do 150m
Další soutěska, trochu otevřenější a přehlednější, kde bylo super kempoviště a liduprázdno. Krásné stěny, ale jen tři sportovní sektory s jednodélkami. Jinak množství vícedélek s převahou těch po vlastním jištění. Pro mě ale asi nejkrásnější oblast, co se týká prostředí. Uměl bych si to tady představit s pytlem nýtů, vrtačkou a na dva týdny se tady zabydlet ;-)
 


krásné stěny a jen tři sektory sportovekTerkaTomÁňa v jedné z mála odjištěných vícedélek  pohled od posledního štandu, dole naše kempoviště
 
 
 
 

Rimetea – 280 cest, výška do 32m
Sousední oblast, kde jsme se chtěli schovat před sluncem v severních sektorech a po hodině chůze a zdolání cca 400 výškových metrů jsme sice pěknou stěnu našli, ale bez jediného nýtu. Holt Rumunsko, žádná značená stezka, žádný ukazatel, žádné GPS souřadnice… čistá improvizace a intuice. Tak jsme skončili dole ve vesničce na kafíčku a pak i na obědě.
 


místo lezení blbinky a kafíčko
 
 
 

Manastirii Ramet – 90 cest, výška až 180m
Lezecká oblast, tvořící jakousi skalní průrvu údolím, nad velkým fungujícím klášterem. Navštívili jsme zde dva severní sektory v sedélku nad údolím s profukujícím větrem a krásnými cestami. Akorát ten přístup sutí a na přímém slunci byl dost vysilující. Sektory dole u cesty na slunci, o víkendu více lidí, hospůdka i nocleh vedle stěn.
 


Tom a sektory v sedle nad klášterem. Dole plácek s našimi auty a kempikemKáťa s Terkoucestička k sektoru? cože? kde myslíš, že jseš?! :-)  
 
 
 

Kousek od oblasti doporučuji podniknout hodně zajímavý ferrato-canyoning úzkou soutěskou Cheile Râmețului k osadě Cheia (cca 3km), kde stojí tři původní obydlí se slaměnými střechami a turistická chata. Bacha na roztřepené konce ocelových lan, vytrhané ukotvení a napojení ocelových lan textilními smycemi …bezpečák EU by zajásal :-)
 

 
 
 
 

město Alba Iulia - kulturní vložka s prohlídkou historického centra města při přesunu do dalších oblastí na jihu Rumunska.
 

 
 
 
 

Předešlé oblasti bych zařadil spíše do kategorie krajinově vděčných, další dvě do kategorie pro lezce s ambicemi.
 
 
 
 

Cheile Sohodolui – 120 cest, výška do 28m
Sportovní oblast, která patří mezi ty novější s množstvím sektorů a pěkných cest všech stupňů obtížnosti (převažují těžší). Slunné i stinné sektory v asi 3km dlouhé soutěsce. Převislé sektory s těžkými cestami. Fotogenická jeskyně. Divácká kulisa. Možnost koupačky i plavání v říčce přímo u stěn. Nocleh přímo v soutěsce, nebo i za ní na dalších pláckách vedle zhoršující se silničky vedoucí do hor.
 


PetrÁňaTomÁňa
 
 
 
 

Baile Herculane (lázně) – 380 cest, výška až 120m (převažují jednodélky do 30m)
Měla by to být nejlepší sportovní oblast Rumunska, kde točil své video i sám velký Adam Ondra :-) Jednotlivé sektory jsou rozprostřeny v asi 20km dlouhém údolí, jejich kvalita a množství cest je na rumunské poměry opravdu parádní! Dole v lázních Herculane hromady lidí, ale u stěn úplně sami. S noclehem je to v sezoně trochu horší, my jsme ale nějaký ten plácek vždycky našli, nebo jsou zde dva oficiální kempy, v sezóně ale dost narvané. Koupačka v řece a rybníčky s teplými smradlavými prameny. V lázních množství restaurací, barů, zmrzliny…
 

 


smradlavé vyvěračky vedle řeky a lázeňští hosté
 
 
 
 

Nějaké to infoshrnutí:
•    starší průvodce lezeckých oblastí Rumunska máme v oddíle a dobře zpracovaný rumunský lezecký web poskytne aktuální seznamy cest s obtížnostmi (názvy cest jsou většinou u nástupů): www.climbromania.com
•    lezce jsme potkali jen ve dvou oblastech a jen náhodou. Jinak u stěn všude úplně sami
•    v turisticky zajímavých oblastech lidí (turistů) poměrně hodně, hlavně o víkendech, ale mimo sezónu asi úplně bez lidí.
•    nákupy: v úplně každé vesničce jsou malé obchůdky smíšeného zboží. U cest je možné nakoupit čerstvou zeleninu od místních. Cenově podobné jako u nás.
•    místní lidi příjemní, vstřícní a většinou velice přátelští i když občas trochu hlučnější… a dost bordeláři
•    hlavní silnice v dobrém stavu (občas velké díry!), vedlejší silnice horší, místy jen prašné
•    na kempovištích vás budou hlídat toulaví psi a v noci zahánět medvědy :-) takže se občas moc nevyspíte
•    a bacha na zmije (růžkaté), fakt tady jsou
 

 
 


to byla bašta

 

účastníci: Petr s rodinou, Tom s rodinou, Najáda s rodinou + průběžně se střídající toulaví psi

 
 
 

Petr
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
..
- - - - -