Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Looser tým soustředění
Napsal cukrářka v 15 čec : 08:57
A dobře omlouvám se zapomnela jsem na pobočku na T [ více ... ]

[novinky] Looser tým soustředění
Napsal cukrářka v 14 čec : 22:10
Pepku máš holou lebku mě se ale líbí víc bez vlasů [ více ... ]

[novinky] Lezecké závody YCCF 2019
Napsal cukrářka v 14 čec : 22:09
Neuvěřitelné !!

[novinky] Lezecké závody YCCF 2019
Napsal Ruda v 12 čec : 20:24
Krásný článek Benjo, díky. A díky všem za gratulac [ více ... ]

[novinky] Lezecké závody YCCF 2019
Napsal Hanka v 05 čec : 21:36
Super!!! Velká gratulace!


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
[ ]
[ ]
LEDOPÁD info
HOVRCH báseň

My jsme parta z HOVRCHu, kujem pořád neplechu. Skály, hory, sníh i led, útokem vždy berem hned. Čím víc nápad telecí, držíme se nad věcí. Lano, kolo, lyže, lajna o nás nemá soupeř šajna. Vytřeme mu vždycky zrak, proletíme jako mrak. Za vším stoji zázemí, není lepší na Zemi. Víc slov není potřeba, tím je totiž předseda...
Online
Hostí:21
Členů:0
Na této stránce:2
Členů: 337, nejnovější: Wesleysap
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Cherre Couloir - Mont Blanc du Tacul
Mike, Sobota 10 listopad 2018 - 22:46:00 // Komentáře:7


chamm_logo.jpgJe to sice srpnový výstup, ale nějak jsem se k tomu dostal až teď. Pěkné čtení přeji.

Poté, co mi na jaře v Innsbrucku ukázali rentgenový snímek čtyř zlomených obratlů, jsem veděl, že letošní lezecká sezóna bude hodně mizerná a možná ani nebude. Po dvou měsících jsem ale odhodil bederní pás a začal lézt. Ten pocit, kdy jsem si vylezl první převis na stěně byl k nezaplacení. Každý krok krásně na jistotu, technika vytříbená. Byl čas jet do hor. V práci se to zvrhlo a na každý druhý týden přes léto jsme s kolegy naplánovali Tatry nebo Alpy. Prostě hory. 

Chamonix. Po dvou letech jsem tu zase, na tom samém parkovišti. Nevím proč, ale opět ta divná nervozita. Prostě tam z toho mám respekt. Ale čeká nás sedm dní v Chamonix, co víc si přát. Spojíš tu všechno – fyzičku, lezecké schopnosti, práci s lanem, plánování a taktiku. To na vysokých horách miluju. Je to komplexní. 

Nicméně každodenní bouřky na Midi nás odrazují od spaní nahoře, takže kupujeme pětidenní permici na lanovku J. Aklimatizaci neřešíme, protože jsme se právě vrátili z Dachstainu, kde jsme několik dní spali. První den se seznamujeme s legendárním hřebenem Arete des Cosmiques na Aiguile du Midi. Natočíme tu i pár záběru pro Mountain Equipment. Krásná jednoduchá hřebenovka v pohorkách. 

Den D. Nastupujeme do 400 m dlouhé mixové cesty (firn/led do 80°) Cherre Couloir na Mont Blanc du Tacul (4248 m. n. m.). Lezeme dvě lanové dvojice já, Fuči a Jano s Vojtou. První hnědý kolečko do kalhot dělám hned při pokusu o překrok/přeskok sérakové trhliny nulté délky. Fakt hnus J, ale už svištím a hledám štand. Během lezení dávám pro jistotu dva šrouby, pač házím druhý hnědý kolo při odlezu v položeným firnu. Následující tři délky jsou lambáda a morál se lepší. Cepín za cepínem, mačka za mačkou, šroub za šroubem. I tak jsme ale pomalí. Pod námi začínají lézt dva Španělé. Už je po poledni a je nám jasné, že budeme mít problém stihnout poslední lanovku dolů. Ještě zbývá asi 200 m lezení v lehčím mixu. Jdeme souběžně. Mračna se stahují – už se blíží klasická odpolední bouřka – kurva. Dolézáme pod vrchol, kde máme dvě možnosti – pokračovat kousek nahoru v mlze, která je hustší a hustší, pak kličkovat mezi séraky a najít sestupovku z Mont Blancu a po ní dolů. Druhou možností je slanit pro nás již známou cestou. Mlha a začínající chumelení rozhoduje. Slaňujeme. To trvá alespoň další dvě hodiny. Začíná pršet, chumelit a hřmí. Je to zvláštní, ale nabývám na optimismu. Nic si nepřipouštím. V poslední délce se nám sekne lano. Fuči slaňuje na jednom couru a jde zkusit zastavit lanovku, aby na nás počkala. Mě kluci, kteří jsou nahoře, asi po 45 minutách uvolňují lano a slaňuji s nimi. 

Jsme dole – konečně. Stojíme pod stěnou a navazujeme se pro chůzi po ledovci. Já jsem připravil lano, navázal Vojtu a Jano ještě nebyl ready – zdržoval. Vedle nás Španěláci. V tom rána jak hrom, ale není to hrom. Koukneme nad sebe a z Cherre couloiru, přesně v místě, kde jsme před chvílí byli, se valí kamínky velikosti aut.  

Nikdo nic neřekne a já se v duchu smiřuji se smrtí. Stojíme přímo ve spádnici. Ale asi jen setinu. Okamžitě se rozbíháme na všechny strany. Vybírám směr mírně vlevo pod sérak doufajíc, že mě to tak přeletí – jak hloupé. Najednou mezi Vojtou a mnou škub, mačka do lýtka a já ležím a čekám, až to skončí. Dostávám smršť ledu a malých kamenů. Jakmile se odhodlám otočít, konám tak. Ten balvan se rozštípl na menší balvany, utrhl několikatunovej sérak a vše se kutálí v místě, kde jsme stáli. Vidím Vojtu klečet a kulhat a je mi jasný, že to dostal. Běžím k němu a snažím se ho dostat ještě o kus dál, kdyby něco dalšího padalo. Dostal to do lokte a taky si prokopl mačkou lýtko. Je dost v šoku a v podstatě ležák. Balíme ho do fólií a voláme vrtuli. Ta ale vzala jen Vojtu a my měli dvě možnosti. Bivakovat nebo spát na Cosmiqu. Ale vše dobře dopadlo, z loktu Vojtovi vyndali kus skály (nic zlomeného), Fuči stihla lanovku a mohla tak přijet pro Vojtu a já s Janem jsme si dal all inklusive na Cosmiqu za 45 EUR. 

Fotky zde: https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0nGWZuqDIEKqHE (+ nějaké pod článkem)

To, že to tam vypadlo nebylo úplně náhodou:
  • Podmínka ledu nebyla ideální, i přesto, že mrzlo a stěna je otočná na západ
  • Byli jsme pomalí a měli jsme to otočit už v polovině
  • Rozhodně jsme neměli slaňovat takto pozdě odpoledne, kdy už tam zasvítilo i slunce a roztopilo to. Kdyby nebylo té mlhy a bouřky a místo toho by tam svítilo slunce, tak to na nás mohlo vypadnout dřív – ale to už polemizuji.
  • Po slanění dolu jsme se měli vzdálit alespoň 50 m od stěny – zásadní chyba. 

Buďte opatrní a uvidíme se na Haffu! Těším se

Cherre Couloir:
chamm1.jpg

chamm2.jpg


Arete des Cosmiques:
chamm3.jpg

chamm4.jpg

chamm5.jpg

chamm6.jpg

chamm7.jpg
- - - - -