Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Online
Hostí:10
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1196, nejnovější: Jannajkq
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Bergell 2016
Petr, Neděle 02 října 2016 - 13:35:00 // Komentáře:17


Mike se svým článkem "Grand Capucin, Chamonix" nasadil laťku hodně vysoko, ale když je jen pár dnů volna a chtíč po kvalitní žule, myslím, že volba je celkem jasná.


 
Naše poslední návštěva téhle destinace před 15 léty dala zapomenout na to brutální stoupání k chatě Allievi... no co naplat, nahoře nás přece čeká ráj. Přes 1300m převýšení s jediným krátkým vodorovným úsekem zvládáme za 4 hodiny a v osm hodin večer vybalujeme batohy v prázdném winterraumu Rif.Allievi, ve výšce 2.385m. Padáme na kavalce a usínáme spánkem spravedlivých, ze kterého se probíráme do chladného rána s peřinou mraků pod námi. Rozhýbat těla jde velice pomalu, a tak po ranní siestičce volíme pro první den lezení krátkých cest kousek nad chatou. Aspoň navykneme zdejšímu matroši. V poklidném tempu přelézáme devět cest v rozsahu klasifikací od 4b po 6c/7a.

Večeře, čajíček, trochu rumu a posezení s výhledy do údolí Val di Mello a na okolní kopečky. Chlad nás zahání na kavalce, kde postupně odpadáme do spacáků.

Spánkové manko z předešlých dnů je smazané, a tak ráno vyrážíme pod kopec Punta Allievi, kde máme vyhlédnutou 350 metrů dlouhou cestu "Il Fortissimo" za 6b+. Vymetená obloha a bezvětří věští krásný lezecký den. Jinovatka se rozpouští pod prvními slunečními paprsky a naši mysl pohlcuje žulová fantazie. Necelá hodina chůze a my stojíme pod kompaktní, krásně modelovanou stěnou. Hned první lehčí délka nás malinko znejistí, ale brzo navykáme ledovcem vyhlazenému zrcadlu a posouváme se ke klíčovým délkám, které už mají trochu jiný charakter. Parádní matroš, převísky, plotny, lezky drží jak přibyté... chrochtáme blahem! V horních částech cesty klasifikace zlehčuje, matroš zůstává kompaktní a lezení krásné. Odpolední oblačnost sráží teplotu o nějaký ten stupínek níž, ale skála zůstává příjemně prohřátá. Vrchol velikosti jídelního stolu a společné poplácání před slaněním. Zateplit těla a jedeme dolů. Za hoďku jsme u nástupu, ještě společné foto, které nahoře nešlo udělat a hybaj do chajdy.

Večeře, čajíček, trochu rumu, vínka a posezení pod hvězdami rozzářenou oblohou. Klid pohoda a místo bez mobilního signálu. Krása!

Další den se rozdělujeme, Dydy s Alešem jdou do krátkých cest nad chatou a my s Tomem vybíráme cestu "TopTen" na Quota 2585 (340m, 6b). Krásná linie v kompaktní stěně, plotny a lezení po krystalech v klíčové délce. Nástup je od chaty 40 minut po turistické cestě a pak volným terénem pod stěnu. Jihovýchodní stěna zalitá ranním sluncem je vyhřátá a čeká jen na nás. Parádní lezení, užíváme si ho na 110%, ladička po žulových krystalech a lehké mrazení s nýty vzdalujícími se pod nohami, to je nádhera!! Těžších dýlek mohlo být klidně víc, i tak je ale celá cesta prostě Top! Vrchol, sluníčko, výhledy na Val di Mello, proslulou stěnu Qualido a celý hřeben pohoří Bergell.

Ještě ten den navečer sestupujeme do údolí k autu, kde nás čeká teplá sprcha, pořádná bašta a kufr plný piv. Ráno kafíčko, croasant, víno jako present od majitele kempu a rychlý přesun do lezecké oblasti Sasso del drago u Chiavenny, kde ještě celý den lezeme.

Ráno dáváme sbohem Bergellské žule a uháníme k domovu.


Petr


Údolí Val di Mello a tam někde v mracích je náš cíl (Aleš, Tom, Dydy)
bergel2016_01.jpg


Svítání u Rif. AllieviUž jen kvůli těmto pohledům stojí za to vystoupat do výšin...Tom v jednodélkách nad chatouwinterraum Rif.Allievi (2.385m)Punta Allievi, Cima di Castello a Punta Rasica od chatyStoupáme pod Punta AllieviPunta Allievi s cestou "Il Fortissimo" (6b+, 350m)Cesta začíná po ledovcem vyhlazených a postupně se zvedajících plotnách (Petr, Aleš)Aleš dolézá k prvnímu štanduDruhá délka a jedno z klíčových míst cesty, převísky a plotny (Petr, Aleš).Pohled od druhého štandu. Aleš a pod ním druhá dvojka Tom s Dydym.Dydy v hlaďasech první délkyAleš a krásná ladička ve třetí délceAlešPetr pod převískem v šesté délceVrcholová bez TomaA všichni pod stěnoukrása na každém kroku...Vrcholy Punta Allievi a Punta Rasica při ranním světle.Quota 2585 a cesta Top Ten (340m, 6b)Tom v klíčové délce... ladička po žulových krystalech.Tom v předposlední délceVrchol a společnáÚdolí Val di Mello, vpravo vykukuje proslulá stěna Qualido

Sportovní oblast Sasso del Drago a Tom bojuje v 7b------------------------


Zakončení zájezdu na zubní pohotovosti v HK

foto Petr a Tom
- - - - -